Ter Huurne BV
Waterafvoer en afwatering van een serre

Waterafvoer en afwatering van een serre

Een doordachte waterafvoer is bepalend voor de levensduur en het functioneren van een aluminium serre. Regenwater dat niet gecontroleerd wordt afgevoerd, kan leiden tot vochtproblemen, vervuiling en schade aan de constructie. De dakhelling, geïntegreerde goten en aangesloten afvoerbuizen zorgen voor een veilige en gecontroleerde afvoer. Het hemelwater stroomt vanaf het dak naar beneden. In dit artikel leest u hoe dat constructief wordt opgelost.

Waarom waterafvoer constructief moet worden meegenomen

Waterafvoer speelt een directe rol in de constructie en opbouw van een serre. Het voorkomt dat water langs profielen, kozijnen of fundering loopt. Zonder goede afwatering ontstaat er ophoping rond de onderbouw. Dit veroorzaakt op termijn vocht en vervuiling.

Een geïntegreerde dakgoot vangt het regenwater vanaf het dak op. Afvoerbuizen leiden dit water vervolgens naar beneden. Het water stroomt zonder ophoping naar een veilige afvoer of opvangpunt. Deze opbouw maakt het mogelijk om regenwater te hergebruiken voor tuinberegening of aan te sluiten op de hemelwaterafvoer van de woning.

De afvoer wordt tijdens het ontwerp afgestemd op de ligging van de serre en de terrasopbouw. Ook de gewenste aansluitingen worden meegenomen. De afwatering blijft functioneel. De afvoer wordt waar nodig weggewerkt in de onderbouw of onder het terras.

Hoe dakhelling zorgt voor goede afwatering

De dakhelling stuurt het water naar de dakgoot. Een dak moet voldoende helling hebben. Anders blijft water op het dak staan. Dat leidt tot vervuiling en kan de belasting op de beglazing verhogen.

Bij een lessenaarsdak loopt het water in één richting. Bij een zadeldak wordt het naar twee zijden afgevoerd. De dakvorm hangt af van de gewenste ruimtelijke werking en de aansluiting op de woning. Ook de technische afstemming met de afvoer speelt een rol.

Bij een aluminium serre wordt de dakhelling afgestemd op het type beglazing. Ook de constructieve eisen worden meegenomen. Zo wordt de afwatering vanaf het ontwerp gegarandeerd.

Monteurs plaatsen glazen dakpanelen in een aluminium serre tijdens de montage

Welke rol de dakgoot en afvoerbuizen spelen

De dakgoot is geïntegreerd in de constructie en loopt over de volledige breedte van het dak. Deze goot vangt het water op en leidt dit naar één of meerdere afvoerpunten. Een serre kan één of meerdere afvoeren hebben. Dit hangt af van de afmetingen en de dakvorm.

Vanaf de goot wordt het water via afvoerbuizen naar beneden geleid. Deze buizen kunnen van aluminium of PVC zijn, afhankelijk van de uitvoering en het gewenste beeld. Afvoeren worden bij maatwerkconstructies afgewerkt in dezelfde kleur als de profielen. Zo lopen ze mee in de uitstraling.

De positie van de afvoer wordt vastgelegd in de ontwerpfase. De uitloop wordt afgestemd op de ligging van het terras, een regenwaterput of een bestaande afvoer van de woning. In constructies met beperkte ruimte wordt de afvoer via een doorvoer onder de fundering weggewerkt.

Waar de waterafvoer technisch aan moet voldoen

De afvoer moet voldoende capaciteit hebben. Zo kan het regenwater zonder ophoping worden verwerkt. Hevige neerslag zorgt ervoor dat veel water in korte tijd op het dak terechtkomt. Een goot en afvoerbuis met voldoende doorsnede voorkomt overloop en terugslag.

De installateur sluit de afvoer waterdicht aan. Bochten, doorvoeren en koppelingen vragen passende verbindingselementen. Waterdichte verbindingen voorkomen lekkage en beschadiging van de onderbouw.

De uitloop van de afvoer blijft vrij van obstakels. De afvoer wordt op voldoende afstand van muren of kozijnen geplaatst. Dit beperkt spatwater en terugslag. Een knie kan het water wegvoeren van de constructie.

Sluit de afvoer aan op de hemelwaterafvoer of een regenput? Dan is een filter aan te raden. Het filter houdt bladeren, vuil en aanslag tegen. Verstopping van de leiding of de opslag wordt voorkomen.

Opties voor hergebruik en opvang van regenwater

U kunt regenwater van een serre opvangen in een regenton, ondergrondse tank of bovengrondse buffer. De opslag gebruikt u voor tuinberegening of ander gebruik zonder drinkwaterkwaliteit.

Een filter bij de inlaat houdt grove vervuiling tegen. De afvoerbuis wordt aangesloten op de opslag met een T-stuk of aftakking. Een T-stuk is een koppelstuk met drie uitlopen. Water dat niet in de opslag past, loopt weg via een extra leiding. Deze leiding voert het overtollige water af naar de riolering of infiltratie.

Grotere serres kunnen meer regenwater opvangen. Een dak van tien vierkante meter levert honderd liter water op bij tien millimeter regen. Regenwater is een bruikbare bron voor tuinonderhoud.

Maatwerk aluminium serre met volledig te openen glazen vouwwand

Praktische tips voor onderhoud en controle

Controleer de dakgoot op bladeren en vuil. Vooral in het najaar kan ophoping de afvoer belemmeren. Reinig de goot met water en een zachte borstel. Dit voorkomt aanslag en verstopping.

Controleer de afvoerbuizen op verstopping. Verstoppingen komen voor bij bochten of overgangen. Spoel de afvoer door met een tuinslang als u twijfelt aan de doorstroming.

Controleer de aansluiting tussen goot en afvoerbuis. Op deze overgang ontstaat vaak lekkage. Ziet u watervlekken of vochtvorming? Controleer dan de aansluiting. Laat deze zo nodig herstellen.

Houd de uitloop van de afvoer vrij van begroeiing. Het water stroomt dan goed weg. U voorkomt terugslag bij hevige neerslag.

Waterafvoer als onderdeel van een maatwerkontwerp

Ter Huurne neemt de waterafvoer mee in het ontwerp van de serre. De positie van goten, afvoeren en aansluitingen wordt afgestemd op de situatie ter plaatse. Techniek, constructie en uitstraling worden in één ontwerp gecombineerd. De afwatering blijft functioneel. De afwatering past bij de woning.

De afvoer kan worden aangesloten op de hemelwaterafvoer van de woning. Ook aansluiting op een regenput of infiltratie is mogelijk. Afvoerbuizen worden weggewerkt onder het terras. Ze kunnen ook zichtbaar langs de gevel worden geplaatst in een passende kleur. Dit hangt af van de gewenste routing.

Ter Huurne verzorgt het eigen ontwerp, de productie en de montage. De uitvoering van de waterafvoer blijft in eigen beheer. Aansluitingen en doorvoeren worden nauwkeurig afgestemd op de fundering en het terras. Uw serre krijgt geen wateroverlast. De afwatering is duurzaam en betrouwbaar. De afwatering functioneert jarenlang.

Veel gestelde vragen

Regenwater wordt effectief afgevoerd via een geïntegreerde dakgoot die het water van het serredak opvangt en via regenpijpen naar beneden leidt. Deze afvoer sluit je vervolgens aan op een hemelwaterafvoer, infiltratiesysteem, terrasput of regenwaterton, zodat het water niet rond de serre blijft staan. Belangrijk is dat de dakhelling voldoende is, de positie en capaciteit van de afvoeren vooraf in het ontwerp zijn meegenomen en dat de uitlopen vrij blijven van obstakels. Regelmatig onderhoud (reinigen van goot en pijpen) voorkomt verstoppingen en daarmee lekkages en wateroverlast.
Bij serres worden meestal geïntegreerde dakgoten met PVC- of aluminium regenpijpen toegepast, die het water gecontroleerd van het dak naar beneden afvoeren. Afhankelijk van het ontwerp kan dit water worden aangesloten op een regenwatervoorziening (bijv. regenton of tank), infiltratiesysteem of de reguliere hemelwaterafvoer. Een juiste dakhelling en voldoende aantal afvoeren per dakvlak zorgen ervoor dat ook bij zware regenval geen water op het dak blijft staan of langs gevel en fundering loopt. Door de afvoerroute al in de ontwerpfase mee te nemen, blijft de afwatering betrouwbaar bij verschillende weersomstandigheden en goed onderhoudbaar.
De afwatering van de serre loopt via een geïntegreerde dakgoot en regenpijpen die worden aangesloten op de bestaande hemelwaterafvoer of regenpijpen van de woning. Daarbij wordt in het ontwerp vooraf bepaald waar de nieuwe afvoeren uitkomen, zodat bochten en doorvoeren netjes kunnen worden weggewerkt. Vaak zijn er wel kleine aanpassingen nodig, zoals extra PVC-leidingen, koppelingen of een nieuwe aansluitpunt op de bestaande HWA. Bij maatwerk wordt deze aansluiting constructief en esthetisch op de bestaande situatie afgestemd.
Het afwateringssysteem van een serre vraagt periodieke controle en reiniging van dakgoten, afvoerbuizen en rooster-/filterelementen om bladeren, vuil en aanslag te verwijderen. Controleer regelmatig of de afvoeren vrij zijn, het water goed doorloopt en er geen lekkages, scheuren of losgeraakte koppelingen zijn. Eventuele blokkades of kalkaanslag moeten direct worden verwijderd om waterophoping en overstroming te voorkomen. Bij aansluiting op een regenton of hemelwaterafvoer is het belangrijk filters schoon te houden en de vorstbestendigheid van leidingen te bewaken.
Ja, bij het ontwerp van de serre wordt de afwatering altijd meegenomen als vast onderdeel van de constructie. De positie van goten en regenpijpen wordt in de ontwerpfase afgestemd op uw woning, terras en fundering. Hierbij wordt ook gekeken naar kleur, vormgeving en integratie in de profielen, zodat de afvoer zo onopvallend en esthetisch mogelijk aansluit. Zo komen techniek, gebruiksgemak en uitstraling in één maatwerkontwerp samen.